هنر در گرجستان

هنر گرجستان به مجموعه آثار هنری گفته می‌شود که در کشورگرجستان یا توسط هنرمندان گرجی خلق شود.

در گرجستان باستان هنرهای معماری، نقاشی و صورتگری در اوج شکوفایی بود. حکاکی و کنده کاری روی  فلز و سفال از کهن‌ترین هنرهای گرجستان به‌شمار می‌آید. این آثار، امروزه ارزش تاریخی دارد. قدمت هنر کنده کاری و سفال سازی حتی به چهارهزار و پانصد سال پیش میرسد.

 

 

مجسمه‌سازی، کنده کاری روی فلزات با هنرهای میناکاری روی طلا، پیوند محکم و ناگسستنی دارد.

میناهای جداردار گرجی با نقوش مخصوص به خود، با رنگ‌های درخشان و خیره‌کننده و با شفافیت لعاب و سنگ‌های مصنوعی و شیشه‌های رنگین خویش، مقام اول را در جهان داراست. در قرن دهم الی دوازدهم میلادی، هنرکنده کاری و حکاکی به حد اعتلای شگفتی رسید. در دورهٔ حکومت ملکه تامار، برادران دپیزاری هنر خلاقانه خویش را به منصهٔ ظهور رساندند. هجوم و تاخت و تازهای مداوم بیگانگان مانع رشد هنر کنده کاری و حکاکی گردید، به‌طوری‌که در قرن نوزدهم این هنر از بین رفت.

هنر سرامیک گرجی نیز در سال‌های اخیر از پیشرفت وسیعی برخوردار بوده‌است. این هنر تزئینی تحولات قابل ملاحظه‌ای یافته‌است.

نقاشان رشتهٔ سرامیک امروز به‌طور جدی تری نسبت به میراث غنی سرامیک که مبدأ تاریخی آن به مدت‌ها پیش از میلاد حضرت عیسی می‌رسد ابراز علاقه می‌کنند. درهنرسرامیک  گرجستان سرامیک سیاه و دود زده احیا گردیده که مورد توجه فراوان هنرمندان این رشته است. بزودی آن‌ها با استفاده از لعاب و مینا که به شکل فیروزه ، مرجان و یاقوت می‌درخشند نقش و نگارهای زیبایی به وجود می‌آورند.

هنرمندان برجستهٔ گرجی آثار زیبای بسیاری آفریدند که آن‌ها را می‌توان در موزه‌های هنرهای گرجستان و در گالری‌های تابلوهای نقاشی در شهرهای مختلف کشورهای خارجی مشاهده کرد.

 

جهت ارتباط با ما و راهنمایی با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۱۳-۳۶۶۹
پشتیبانی ۲۴ ساعته:
۰۹۱۹۰۹۰۸۶۰۱

جهت اطلاعات بیشتر پیج تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/toomaj.travel?igshid=YmMyMTA2M2Y=

http://@toomaj_travel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید