دریای کاسپین کشور آذربایجان

 

 

کاسپین یا دریای خزر  پهنه‌ای آبی است که از جنوب به کشور ایران، از شمال به کشور روسیه، از غرب به جمهوری  اذربایجان  و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقزستان محدود می‌شود. دریای کاسپین در گذشته بخشی ازدریای تتیس بوده که اقیانوس ارام  را به اقیانوس اطلس  متصل می‌کرد.

دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین  دسته بندی می‌شود، بزرگترین پهنه آبی در خشکی است. طول آن حدود 1030 تا 1200 کیلومترمربع و عرض آن بین 196 تا 435 کیلومتر است.بهترین زمان برای گردش به این مناظرزیبا ودیدنی فصل بهار و تابستان است.

نام‌های مشتق از کاسپیی (کاسپین)، در زبان‌های غیرفارسی هرکدام با پسوند صفت‌ ساز خود آن به‌کار رفته است، بطور مثال: کَسپین، کاسپیشه، کاسپیس و… میگفتند. کاسپی ها مردمانی غیر هند و اروپایی و غیر آریایی بشمار میرفتند که از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره سلطنت ساسانیان، نمونه هایی از حضور آن‌ها در بخش هایی از منطقه قفقاز شده‌است. کاسپین، صفت یا نسبتی در زبان‌های انگلیسی و فرانسوی  برای کاسپی میباشد.

قسمت شمالی این دریا بسیار کم‌عمق است. به‌ طوری‌که تنها نیم درصد آب دریا در قسمت  شمالی دریا قرار گرفته و عمق آن کمتر از ۵ متر است. حدود 130 رودخانه به این دریا می‌ریزند که بیشتر آن‌ها از شمال غربی به دریا می‌پیوندند. بزرگترین رودی که به این دریا میریزد رود ولگا است که هر سال به‌ طور میانگین 241 کیلومتر مربع  آب را وارد دریای خزر می‌کند.

طبیعت زیبای کاسپین آن را خانه جانوران و گیاهان منحصر به فردی کرده‌، اما در این حال موجب شد تا در مقابل آلودگی‌های شدید و بسیار مضر کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب‌ پذیر باشند. از منابع مهم دریای خزر ذخایر نفت و گاز ان است که موجود در زیر بستر دریا است و درامد بیار بالایی دارد.

پیشینه کاسپین

این دریا در گذشته بخشی از دریای پاراتتیس بوده.که حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش بهمرور زمان راه این دریا  به اقیانوس آرام و سپس به اقیانوس اطلس بسته شد. به همبن علت دریای خزر دوباره به دریاهای آزاد راه یافت.

 

 

جهت ارتباط با ما و راهنمایی با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۱۳-۳۶۶۹
پشتیبانی ۲۴ ساعته:
۰۹۱۹۰۹۰۸۶۰۱

جهت اطلاعات بیشتر پیج تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/toomaj.travel?igshid=YmMyMTA2M2Y=

http://@toomaj_travel

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید