موزه فرش باکو

 

موزه فرش آذربایجان که از آن، به عنوان اولین موزه فرش دنیا یاد می شود، در مرکز شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان قرار دارد. این موزه، بزرگترین مجموعه فرش‌ها و قالیچه‌های آذربایجانی با طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های گوناگون جمع آوری کرده که در نوع خود بی نظیر هستند.

در سال ۱۹۶۷ این موزه در محل مسجد جامع باکو، واقع در ایچری، تاسیس شد.  این موزه به نام لطیف کریموف، طراح معروف فرش، نام‌گذاری شد. این موزه بار ها اسمش تغییر پیدا کرده 1967 تا 1993 با نام موزه دولتی فرش و هنر های کاربردی آذربایجان شناخته شد.

و از سال 2014 به بعد با نام موزه فرش شناخته می شود.طراحی بیرونی موزه به شکل یک فرش لوله شده است. در واقع موزه فرش باکو تا سال ۲۰۱۴ در جای دیگری بود و حدود پنج سالی است که به این ساختمان جدید منتقل شده است. در موزه بیش از هزار تخته فرش نگهداری می‌شود.

موزه دارای هفت مجموعه مختلف است

مجموعه فرش های مسطح، مجموعه‌ی فرش‌های کرک‌دار، مجموعه‌ی محصولات فرشی، مجموعه‌ی ظروف فلزی، مجموعه‌ی بافته‌ها و لباس‌های محلی، مجموعه‌ی ظروف سرامیکی، شیشه ای، چوبی و کاغذی و مجموعه‌ی زیورآلات.

یکی از قدیمی‌ترین فرش‌های موزه فرش باکو، قطعه‌ای متعلق به قرن ۱۷ از مدرسه فرش تبریز است. مدرسه فرش تبریز در سال ۱۳۱۰ ه.ق تاسیس شد. نقش قالی‌های تبریزی معمولاً صحنه شکار، گل و شاخسارهای رنگی یا تصویر شعرا و ادیبانی چون نظامی و عمر خیام است. یکی دیگر از فرش‌های موزه فرش باکو که از مدرسه فرش تبریز است

و در واقع قدیمی‌ترین فرشی است که از تبریز به باکو آورده شده، به نام شاه عباس نام‌گذاری شده است.

این فرش متعلق به قرن ۱۶ می‌باشد و نقش آن صحنه شکار به رنگ‌های آبی و قرمز تیره است

و جنس آن مانند اکثر فرش‌های تبریزی از پشمی است.

موزه فرش آذربایجان تا کنون چندین نمایشگاه در مورد هنر فرش و قالی بافی در بیش از ۳۰ کشور از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس، ژاپن و هلند برگزار کرده است

و در سال ۱۹۹۸ نیز در برگزاری نمایشگاهی در پاریس با یونسکو مشارکت داشت؛ این نمایشگاه به فضولی، شاعر و نویسنده آذربایجانی، تقدیم شد. هم‌چنین این موزه در برنامه بزرگداشت هزار و سیصدمین سالگرد کتاب “دده قورقود” در سال ۱۹۹۹ فرش‌ها، قالیچه‌ها و گلیم‌هایی را به نمایش گذاشت. جالب توجه است که دومین موزه فرش جهان در ایران- تهران قرار دارد.

 

جهت ارتباط با ما و راهنمایی با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۱۳-۳۶۶۹
پشتیبانی ۲۴ ساعته:
۰۹۱۹۰۹۰۸۶۰۱

جهت اطلاعات بیشتر پیج تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/toomaj.travel?igshid=YmMyMTA2M2Y=

http://@toomaj_travel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید