قصر اسماعیلیه

کاخ اسماعیلیه از بناهای تاریخی باکو به حساب می اید. این معماری باشکوه به سبک گوتیک ونیزی، کار ساخت بنا در سال ۱۹۰۸ آغاز شد و در سال ۱۹۱۳ به پایان رسید. در سال ۱۸۹۰ تصمیم بر این شد که در خیابان نیکولایف فقط ساختمان های اداری و تجاری باشند. در سال ۱۸۹۳ مردم رای  بر این داشتند در این خیابان مسجدی به وسعت مسجدهای استانبول، تبریز و … بنا کنند. ولی ساخت کلیسای جامع در این خیابان باعث شد حکومت تزار روسیه ساخت مسجد را در خیابان ممنوع اعلام کند. سه سال بعد این واقعه زمین برای ساخت مدرسه  دخترانه به تقی یف واگذار گردید. و پس از آن پلاشکو طرح خود را برای ساخت کاخ ارائه داد که با استقبال زیادی از مردم مواجه شد.

داخل بنای کاخ بسیارزیبا و باشکوه است. در طبقه یکم، سالن مربعی شکل زیبایی، راهرویی با ستون‌های طراحی شده با پلکان فوق العاد زیبا قرار دارد. اتاق‌های زیادی بر موازات پله‌های ورودی قرار دارد.با اینکه نمای ساختمان بر پایهٔ سبک و سیاق گوتیک طراحی گردیده، ولی می توان دید که نمای داخلی از نظر شیوه‌اش بر اساس سبک سنتی اروپا ساخته شده‌ است.و به صورت مدرن و قدیمی است.
حکاکی‌های ظریف و عمیقی که روی سنگ نمای  اسماعیلیه باکو انجام شده، نشان‌دهنده‌ زحماتی است که برای ساخت این بنا کشیده شده. جوزف پلاشکو با ادغام سبک‌های معماری شرق و غرب ترکیبی شگفت‌اور برای ساخت این بنا به وجود آورده است.  طبقه اول این کاخ باشکوه از یک سالن مربعی شکل تشکیل شده است که راهرویی با ستون‌های بزرگ دارد.این ستون‌ها با معماری کلاسیک باستانی طراحی شده‌اند.

 

ویرانی کاخ اسماعیلیه

5 سال بعد از این که کاخ اسماعیلیه ساخته شد، ارامنه این شهر را به تصرف خود در اورد. به دنبال راهی برای خسارت زدن به شهر بودند. به همین دلیل این کاخ را سرقت کردند و سپس در آتش سوزاندند. در این حادثه خسارت‌های زیادی  به کاخ وارد شد و مدارک زیادی هم  به خاکستر تبدیل شد.

 

جهت ارتباط با ما و راهنمایی با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۱۳-۳۶۶۹
پشتیبانی ۲۴ ساعته:
۰۹۱۹۰۹۰۸۶۰۱

جهت اطلاعات بیشتر پیج تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/toomaj.travel?igshid=YmMyMTA2M2Y=

http://@toomaj_travel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید